Spodziewaj się najlepszego!

W 1952 r. do młodego brytyjskiego lekarza  Alberta Mansona trafił piętnastoletni chłopiec, którego prawie cała skóra była nietypowo stwardniała Lekarz miał bardzo dobre efekty w leczeniu brodawek przy pomocy hipnozy, taką metodę zastosował i tutaj. W ciągu kilku sesji  większość skóry chłopca uzyskała prawidłowy stan. Po jakimś czasie  lekarz dowiedział się od chirurga prowadzącego chłopca, że popełnił błąd diagnostyczny. Jego pacjent nie miał brodawek, a śmiertelną genetyczną chorobę: erytrodermię ichtiotyczną. Lekarz zamieścił w British Medical Journal. artykuł dotyczący niezwykłych efektów leczenia ichtiozy. Przygotowując tekst przekopał się przez większość publikacji dotyczących tej choroby. I wszędzie napotykał tę samą informację: erytrodermia ichtiotyczna jest nieuleczalna. Zdumiewające efekty Mansona zostały nagłośnione przez media. Zaczęli się do niego zgłaszać kolejni pacjenci. Ale lekarz już nigdy nie osiągnął tak spektakularnego efektu jak   w przypadku chłopca. Swoje niepowodzenie przypisał własnym przekonaniom na temat tego leczenia. Pracując z pierwszym pacjentem był przekonany, ze leczy brodawki. Potem dowiedział się, że ichtioza jest uznana przez medyczne autorytety za chorobę nieuleczalną. Lekarz  nie potrafił już odtworzyć swojego stanu pełnej pewności co do efektów hipnozy w takich przypadkach.

Robert Dilts, jeden z najlepszych coachów na świecie nazwałby przekonania Mansona oczekiwaniem rezultatu. Oznacza ono wiarę, że cel jest możliwy do osiągnięcia. Przy pierwszym pacjencie lekarz wierzył, że zajmuje się chorobą uleczalną przez hipnozę. W kolejnych przypadkach takiej wiary już nie miał. Została zachwiana przez nowe informacje poparte znaczeniem autorytetów lekarskiego środowiska. Nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób te informacje zakłócały kolejne próby leczenia. Natomiast wiadomo, że przy zmienionych przekonaniach brytyjski lekarz uzyskiwał zmienione rezultaty w leczeniu.

Nowe informacje przyjęte za prawdziwe zmieniły jeszcze jedno: oczekiwanie własnej skuteczności. Oznacza to, że masz wszystko co niezbędne, by osiągnąć swój cel. Człowiek może uważać, że  generalnie cel jest możliwy do osiągnięcia dla innych, ale nie dla niego. ”Tak, wiem, że ludzie potrafią rzucić palenie, ale mnie to się nie uda”. Jeżeli ktoś uważa, że nie jest w stanie czegoś zrobić nie podejmuje  kroków w tym kierunku. Lub podejmuje takie, którymi potwierdza sobie swój brak skuteczności „Już tyle razy rzucałam palenie

Trzecią grupą przekonań wpływających na osiągnięciu celu jest oczekiwanie reakcji. Oznacza ono, że oczekujemy określonych rezultatów  (pozytywnych lub negatywnych) swoich działań. Doskonałym przykładem oczekiwania reakcji jest efekt placebo. Dotyczy on nawet chirurgii. W 2002 r. w New England Journal of Medicine zostały opublikowane wyniki badań prowadzonych przez Baylor School of Medicine. Oceniały one rezultaty operacji chirurgicznych pacjentów skarżących się na dotkliwy, unieruchamiający ból kolana. Pacjentów podzielono na trzy grupy. Dwie przeszły faktyczne operacje. Jednej grupie usunięto uszkodzoną chrząstkę w kolanie. Drugiej przepłukano staw usuwając prawdopodobne przyczyny stanu zapalnego. Trzecia grupa przeszła „fikcyjną” operację. Pacjentów znieczulono, wykonano standardowe nacięcia. Chirurg rozmawiał i postępował tak jak przy normalnej operacji. M.in. rozlewał sól fizjologiczną symulując odgłosy płukania kolana. Po czterdziestu minutach lekarz zaszywał nacięcia. Wszystkie trzy grupy pacjentów poddano takiej samej opiece pooperacyjnej, w tym rehabilitacji. Efekty były zdumiewające. Grupa, która przeszła „fikcyjną” operację (placebo) uzyskała taką poprawę jak pozostałe dwie. Pacjenci odstawili kule, spacerowali i grali w koszykówkę. Nie byli w stanie wykonywać tego przed „operacją”.

Twoje przekonania mają zdecydowany wpływ na to, jakie rezultaty uzyskujesz. Także to, co myślisz o  możliwości samej zmiany. Jeżeli chcesz ją uzyskać to warto być przekonaną, że:

  1. Twoja zmiana jest możliwa – oczekiwanie rezultatu
  2. Masz wszystko, co jest niezbędne, żeby ją uzyskać – oczekiwanie własnej skuteczności
  3. Uzyskasz zakładane rezultaty – oczekiwanie reakcji

Coachingowe twierdzenie mówi, że ludzie najczęściej uzyskują nie to, co im się należy i nie to, czego pragną a to, czego się spodziewają. Spodziewaj się więc najlepszego!

Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go znajomym!

Co o tym myślisz? Podziel się!