JAK PORADZIĆ SOBIE Z LĘKIEM PRZED KORONAWIRUSEM

1. ŚWIADOMIE KIERUJ SWOJĄ UWAGĘ 

Na to jak się czujemy emocjonalnie wpływa na co zwracamy uwagę. Powstrzymaj się od ciągłego śledzenia informacji dotyczących koronawirusa. Przeznacz na to określony czas w ciągu dnia, np. co kilka godzin. Zajmij uwagę codziennymi czynnościami, kontaktem z domownikami, wciągającymi książkami i filmami . Rozmawiając o kornawirusie czy szukając informacji na jego temat skoncentruj się na rozwiązaniach – wskazówkach racjonalnego postępowania.

2. ZATRZYMAJ NEGATYWNY DIALOG WEWNĘTRZNY

Jeżeli pojawiają się myśli, które Ci nie służą możesz zrobić kilka rzeczy:
– zajmij się czymś, co pochłonie Twoją uwagę
– wyobraź sobie, że patrzysz na swoje myśli z bardzo z wysoka, może z Księżyca?
– wyobraź sobie , że kładziesz taką myśl na fali, która daleko odpływa
– głośno i wyraźnie powiedz „stop!”
– wykonaj kilka ćwiczeń fizycznych , poskacz, potańcz (przerwiesz w ten sposób reakcję i zmienisz stan   
  fizyczny)
– podyskutuj z myślami jak z trochę namolnym rozmówcą

– wyobraź sobie, że głos wypowiadający myśl coraz bardziej się oddala
– powtórz tę samą myśl w głowie, ale teraz głosem zakatarzonego Kaczora Donalda;

–  podłóż pod nią muzykę cyrkową

–  bardzo przyspiesz tempo głosu wypowiadającego myśl lub bardzo zwolnij

3. ZADBAJ O STAN FIZYCZNY

– spowolnij i pogłęb oddech
– wyobraź sobie, ze nadmuchujesz skórzany woreczek
– wstań, przejdź się energicznie
– potańcz
– stań w pozycji pewności siebie – na rozstawionych na szerokość bioder nogach (jak amerykańscy
marines w pozycji „spocznij” ), możesz oprzeć ręce na biodrach
– poskacz , zrób kilka pajacyków

4. ZAJMIJ SIĘ TYM, NA CO MASZ WPŁYW

Dzięki temu zmniejszysz swoje poczucie bezradności i podejmiesz racjonalne zachowania chroniące Ciebie i Twoje otoczenie . Kieruj się wskazówkami dyrektora generalnego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa :

  • Myć często ręce z użyciem środka antyseptycznego, a jeśli nie mamy go pod ręką – wodą i mydłem. Wirus może być przenoszony przy dotykaniu zakażonych powierzchni lub przez kontakt z osobami chorymi, a ostrożne zachowanie zmniejsza ryzyko zakażenia.
  • Regularnie czyścić takie powierzchnie, jak blaty biurek w miejscach pracy bądź stołów w kuchni.
  • Upewniać się, czy informacje o COVID-19 pochodzą z wiarygodnych źródeł, takich jak krajowe instytucje służby zdrowia, personel medyczny czy sama WHO. Należy np. pamiętać, że infekcja zaczyna się zazwyczaj od gorączki i suchego kaszlu, nie zaś od dolegliwości w rodzaju kataru.
  • Unikać podróży, gdy mamy gorączkę lub kaszel. Jeśli choroba dosięgnie nas w czasie podróży samolotem, należy niezwłocznie poinformować załogę, a po powrocie do domu skontaktować się z zawodowym personelem medycznym i opowiedzieć skąd właśnie powróciliśmy.
  • Należy kichać i kaszleć zasłaniając się rękawem (nie dłonią) lub używać jednorazowej chusteczki, którą trzeba niezwłocznie wyrzucić do śmieci i umyć ręce.
  • Jeśli masz więcej niż 60 lat i problemy ze zdrowiem w rodzaju niewydolności sercowo-naczyniowej lub oddechowej bądź cukrzycy, ryzyko ciężkiej choroby w razie zakażenia zwiększa się. Dlatego należy podejmować dodatkowe środki ostrożności, unikać zatłoczonych miejsc, gdzie łatwo o kontakt z potencjalnymi źródłami zakażenia.
  • Jeśli poczujemy się źle, należy pozostać w domu i wezwać lekarza lub zawodowego pielęgniarza, który powinien zapytać nas o symptomy złego samopoczucia, dokąd podróżowaliśmy i z kim się kontaktowaliśmy.
  • Jeśli zachorujemy, należy pozostać w domu, odizolować się od pozostałych członków rodziny – również podczas posiłków – i korzystać z osobnych nakryć, talerzy, półmisków.
  • W razie uczucia duszności wezwać lekarza

Lęk jest naturalną reakcją na sytuację, którą odbieramy jako zagrażającą. Niestety to uczucie pogarsza nasze myślenie, utrudnia  znajdowanie dobrych rozwiązań i racjonalne zachowania. Pogarsza też pracę systemu odpornościowego, który chroni przed czynnikami  chorobotwórczymi. Dlatego umiejętne  opanowanie go jest bardzo ważne w obecnej sytuacji.

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go znajomym!

Co o tym myślisz? Podziel się!